Ako sa starať o tvár? užitočné triky a účinná kozmetika

Mnoho žien má problémy so správnou starostlivosťou o pleť. Nie každý vie, ako si vybrať kozmetiku, aká receptúra ​​sa má používať a ktorým produktom sa treba vyhnúť. Existujú však všeobecné pravidlá starostlivosti o pleť a odporúčaná kozmetika, ktoré pomáhajú pri každodennej starostlivosti o tvár.

Výrobky starostlivosti o pokožku tváre by mali zodpovedať typu vašej pleti

Aby bola vaša pokožka krásna, vyberte si kozmetiku, ktorá vyhovuje jej potrebám. Je potrebné vziať do úvahy typ pleti a jej vlastnosti:

  1. Mastná pokožka – jej hlavnou charakteristikou je lesk. Mazové žľazy pokožky nadprodukujú maz, čo spôsobuje rozšírené póry. Mastná pokožka je náchylná na čierne bodky, akné, ale mimické vrásky sa objavujú pomerne neskoro.
  2. Suchá pokožka – nežiari ako tá vyššie opísaná, namiesto toho je matná, tenšia a jemnejšia. Vrásky sa objavujú rýchlejšie, niekedy dokonca pred 30. rokom. Póry sú takmer neviditeľné.
  3. Normálna pokožka – tá je sen každého dievčaťa. Tento typ pleti má stredné póry, môže byť mastný v T. zóne. Všeobecne je tento typ odolný voči vonkajším a vnútorným faktorom.
  4. Kombinovaná pokožka – ako už názov napovedá, tento typ pokožky kombinuje vlastnosti uvedených troch typov. Majitelia tohto typu môžu mať väčšie póry v T zóne, lesklejšiu pokožku v niektorých oblastiach tváre, z času na čas sa môžu objaviť aj čierne bodky a akné. Kombinovaná pokožka zvyčajne nie je náchylná na predčasné starnutie.

Pri výbere produktov na starostlivosť o pleť by sa mali zohľadniť všetky tieto vlastnosti. Ak používate nevhodné výrobky, môžete dosianuť presne opačný účinok: stav vašej pokožky sa nezlepší, ale môže sa dokonca zhoršiť. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité priraďovať výrobky starostlivosti k typu vašej pokožky. Všeobecne platí, že ak máte normálnu pleť, môžete si vytvoriť program starostlivosti o pleť sami. Ľudia so suchou, mastnou a kombinovanou pokožkou by mali navštíviť špecialistu – kozmetičku alebo dermatológa. Majte na pamäti, že program dennej starostlivosti by mal pozostávať z troch fáz: čistenie, tonizovanie a výživa.

Ako sa starať o normálnu pleť?

Oblečenie, uteráky a plachty by ste mali prať iba s čistiacimi prostriedkami, ktoré neobsahujú silné látky a vône. Všetko, čo musíte urobiť, je si raz za týždeň spraviť peeling tváre. Vyhýbajte sa alkoholovým výrobkom na dennú starostlivosť, pretože vašu pokožku vysušujú. Lepším riešením je použitie prípravkov z harmančeka, aloe, nechtíka lekárskeho alebo čajovníka. Denný krém by mal obsahovať UV filter, ktorý zabraňuje nadmernému vysúšaniu, vráskam a sfarbeniu. Aby ste si pokožku doma mohli lepšie hydratovať, je lepšie používať neokluzívne látky, takže tie, ktoré na pokožke nevytvárajú lepivú vrstvu.

Ako sa starať o mastnú pleť?

Mastná pokožka vyžaduje osobitnú starostlivosť, ktorá nezvýši aktivitu mazových žliaz a zároveň pokožku nevysuší. Ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorú je potrebné mať pri tomto type pleti na pamäti, je nízka koncentrácia kyseliny linolovej. V dôsledku toho epidermálna bariéra chráni pokožku menej pred podráždením a zápalmi. Preto by ste sa mali starať o svoju pleť podľa niektorých základných pravidiel:

  • Dôkladne si pokožku očistiť,
  • Bojovať proti baktériám,
  • Znížiť aktivitu mazových žliaz,
  • Pravidelne zvlhčovať pokožku.

V každodennej starostlivosti sa neodporúča používať klasické mydlo a robiť si peeling dvakrát alebo trikrát týždenne. Je lepšie vyhnúť sa tónovaniu s kozmetikou s obsahom alkoholu. Na tento účel by ste mali používať tonery a pleťové vody s rastlinnými extraktmi, najmä s harmančekom, nechtíkom, alebo aloe. Pre hydratáciu mastnej pokožky je najlepšie používať ľahké receptúry s upokojujúcimi prísadami.

Ako sa starať o suchú pokožku?

Suchá pokožka môže byť vrodená vlastnosť, geneticky zdedená, ale môže sa objaviť aj v priebehu života. Úroveň tvorby mazu súvisí s pôsobením hormónov – ako sa blíži menopauza, suchosť sa zvyšuje. Môže to byť aj dôsledkom nesprávnej starostlivosti, napríklad príliš častých peelingov. Starostlivosť o suchú pokožku by mala byť veľmi citlivá. Pri čistení sa neodporúča používať čistiace prostriedky, ktoré vytvárajú príliš veľa peny, to znamená vymývanie lipidov z pokožky. Použitá kozmetika by mala obsahovať oleje a iné olejovité zložky. Umývanie tváre horúcou vodou tiež nie je dobrý nápad, pretože dráždi, vysušuje a zároveň zvyšuje tvorbu mazu. V prípade keratózy je najlepšie použiť emulzie alebo krémy s kyselinami (salicylová, citrónová, glykolová, jablčná). Odporúča sa tiež regulovať primeranú vlhkosť vzduchu a uistiť sa, že strava je plná tukov.

Ako sa starať o kombinovanú pleť?

Pokiaľ ide o kombinovanú pokožku, je dôležité čistiť T zónu a tvár hydratovať. Ak máte na čele, brade a nose nejaké zápaly, mali by ste sa vzdať peelingov. Správna starostlivosť o kombinovanú pleť zahŕňa aj správnu výživu. Kozmetiku s takýmito vlastnosťami používajte iba na niektorých častiach pokožky. Napríklad masky a vysušujúce krémy by sa mali nanášať na oblasti so zvýšenou aktivitou mazových žliaz, ale krémy so silným hydratačným účinkom by sa mali nanášať iba na líca a na čelo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *