Ako sa starať o vlasy pri nesprávnom fungovaní štítnej žľazy?

Obidva stavy, buď keď štítna žľaza produkuje príliš veľa hormónov (hypertyreóza), alebo príliš málo (hypotyreóza), majú negatívne účinky na naše telo. Predtým, ako sa budeme venovať otázke, ako hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú stav vlasov,  ysvetlíme si, čo je to nesprávne fungovanie štítnej žľazy; odprezentujeme príčiny a príznaky. Pomôžeme vám tiež pri výbere kev, vlasových doplnkov a kozmetiky, ktoré sa oplatia použiť pri hypotyreóze. Aké ošetrenie vlasov sa odporúča podstúpiť v prípade zlyhania normálnej funkcie štítnej žľazy? Ako nájsť kaderníka, ktorý uspokojí naše potreby vo vašom súčasnom stave?

Čo je to nesprávne fungovanie štítnej zľazy?

Nedostatočná funkcia štítnej žľazy, nazývaná tiež hypotyreóza, je dysfunkciou štítnej žľazy, ktorá v porovnaní s potrebami organizmu produkuje nedostatočné množstvo hormónov. Štítna žľaza je pomerne malý orgán nachádzajúci sa v spodnej časti krku. Je zodpovedný za vylučovanie a uvoľňovanie dvoch hormónov: trijódtyronínu (T3) a tyroxínu (T4), ktoré regulujú správne fungovanie väčšiny tkanív organizmu, ovplyvňujú rýchlosť metabolizmu a produkujú teplo (termogenéza). Činnosť štítnej žľazy je riadená hypofýzou. Je to práve žľaza, ktorá uvoľňuje hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH), ktorý stimuluje štítnu žľazu na produkciu T3 a T4. Správne fungovanie štítnej žľazy a hypofýzy sú v úzkom vzťahu: nadbytok hormónov štítnej žľazy spôsobuje vylučovanie menej TSH hypofýzy, zatiaľ čo nedostatok samotných hormónov stimuluje produkciu TSH.

Nedostatok štítnej žľazy – príčiny

Príčiny hypotyreózy sú:

 • Hashimotova choroba, čo je názov pre chronickú autoimunologickú tyroiditídu. Táto porucha je bezbolestná, ale pomaly ničí štítnu žľazu a obmedzuje produkciu ňou vylučovaných hormónov.
 • Celková tyreoidektómia (chirurgické odstránenie štítnej žľazy), ktorá je okrem iného následkom rakoviny štítnej žľazy, Gravesovej choroby (Basedowova choroba) a zväčšenej štítnej žľazy. Dôsledkom toho je trvalé nesprávne fungovanie štítnej žľazy a jeho závažnosť závisí od skutočnosti, či bola štítna žľaza odstránená úplne alebo iba čiastočne, napr. jeden lalok.
 • Liečba rádioaktívnym jódom, ktorá sa okrem iného používa na liečenie rakoviny štítnej žľazy, Gravesovej choroby (Basedowova choroba) a zväčšenej štítnej žľazy.
 • Tyreoiditída (v tomto prípade by sa mohlo vylúčiť nesprávne fungovanie štítnej žľazy).
 • Liekmi indukovaná tyreoidálna insuficiencia, ktorá sa vyvíja v dôsledku užívania napríklad antiarytmických, antivírusových alebo protirakovinových liekov.
 • Nedostatok jódu.
 • Ožarovanie oblasti krku kvôli rakovine (v tomto prípade sa môže nesprávne fungovanie štítnej žľazy vyvinúť aj niekoľko rokov po zákroku).

Nesprávne fungovanie štítnej žľazy – príznaky

Tu sú niektoré príznaky choroby:

 • rýchla únava
 • nadmerná ospalosť
 • spomalenie motoraiky
 • pokles nálady a negatívne myšlienky
 • neustály pocit chladu (aj v horúcich dňoch)
 • častá zápcha
 • priberanie na váhe napriek nechuti do jedla
 • zachrípnutý hlas
 • poruchy koncentrácie
 • krehké vlasy a nadmerné vypadávanie vlasov
 • rednutie obočia
 • suchá pokožka

Ako hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú stav vlasov?

Za problém vypadávania vlasov sú zodpovedné hormóny stimulujúce štítnu žľazu (TSH) a tyroxín (T4). Aby som to objasnila, koncentrácia TSH stúpa, keď hypofýza núti štítnu zľazu, aby produkovala hormóny, zatiaľ čo žľaza samotná nie je schopná ich úroveň merať. To vedie k nesprávnemu fungovaniu štítnej žľazy.

Hypotyreóza navyše ovplyvňuje metabolizmus. Presnejšie povedané, táto porucha spomaľuje metabolizmus, čo vedie k predčasnému uvoľňovaniu korienkov vlasov. V dôsledku toho môže každé potiahnutie hrebeňom viesť k neúmyselnému vytrhávaniu vlasov. Okrem toho, nesprávne fungovanie štítnej žľazy odďaľuje proces vytvárania nových vlasov, vďaka čomu sú dospelé vlasy riedke. Pokiaľ ide o nedostatok tyroxínu, ktorý je spojený s hypotyreózou, to spôsobuje, že vlasy sú matné, krehké, drsné a suché.

V prípade nesprávneho fungovanie štítnej žľazy sa farmakologická liečba považuje za rozhodujúci faktor. Nepriaznivé účinky tejto poruchy môžu byť redukované použitím iných spôsobov liečby, najmä účelových procedúr starostlivosti o vlasy.

Nesprávne fungovanie štítnej žľazy – Kefy na vlasy

Dobrým riešením pre tých, ktorí sú postihnutí poruchou štítnej žľazy, je použitie jemných kéf na vlasy určených špeciálne pre riedke vlasy. Takéto príslušenstvo pomáha obnovovať lesk vlasov a súčasne nespôsobuje žiadne poškodenie už osbalených vlasov. Jedným z odporúčaných kief je v tomto prípade Tangle Teezer. Ak sú vlasy mokré, odporúča sa siahnuť po TT Aqua Splash, zatiaľ čo na suché vlasy by ste mali používať TT Salon Elite. Vďaka pravidelnému používaniu TT zostávajú vlasy lesklé a odolné voči statickým vplyvom.

Nesprávne fungovanie štítnej žľazy – vlasové doplnky

V prípade nesprávneho fungovania štítnej žľazy, by sa nemali často používať žehličky a kulmy a iné vlasové doplnky. Dokonalým riešením by bolo upustiť od používania fénu, ale ak to nie je možné, je lepšie použiť zariadenie, ktoré má iónovú funkciu a systém úpravy teploty vzduchu. Časť vlasov, ktorá rastie v blízkosti pokožky hlavy, by sa mala sušiť vyfukovaním teplého prúdu vzduchu, zatiaľ čo stredné dĺžky smerom nadol by sa mali sušiť vyfukovaním studeným prúdom vzduchu. Vďaka tomu pramene nebudú krehké alebo poškodené.

Nesprávne fungovanie štítnej žľazy – výrobky na starostlivosť o vlasy

Starostlivosť o vlasy v prípade nesprávneho fungovania štítnej žľazy by mala byť založená na výrobkoch určených pre riedke vlasy. Takáto kozmetika často obsahuje extrakt z osmanta a zázvorový olej, ktoré sú vysoko užitočné a prospešné. Okrem toho si je vhodné zmiešať ricínový olej so šampónom. Stačí si pridať iba jednu čajovú lyžičku na 100 ml šampónu. Pokiaľ ide o masky na vlasy, odporúča sa ich obohatiť kakaom, zmes ponechať na vlasoch na 30 minút (raz týždenne). Vďaka takémuto ošetreniu budú vaše vlasy vyzerať naozaj dobre.

Okrem si toho stojí za to často meniť výrobky na starostlivosť o vlasy, pretože akonáhle si na ne vlasy zvyknú, výrobky môžu prestať byť účinné. Rovnako, je lepšie zvoliť si produkty bez SLS a bez parabénov.

Nesprávne fungovanie štítnej žľazy – kozmetika na vlasy

Ženy trpiace hypotyreózou môžu svojim vlasom dopriať určitú skupinu ošetrení vlasov. Najodporúčanejšími postupmi na podporu zdravia vlasov je použitie ultrazvukovej infračervenej žehličky. Napriek tomu, že sa podobá železu, je funkcia tohto prístroja na vlasy úplne odlišná. Konkrétne, vďaka ultrazvuku a vyžarovaniu infračerveného svetla dokáže regenerovať poškodené končeky vlasov a stimulovať vlasové korienky, aby ste si dokázali vypestovať krásné a dlhé vlasy. Okrem toho je vhodné ísť na parnú saunu alebo na ošetrenie rekonštrukcie vlasov. Už jedno sedenie výrazne zlepšuje stav vlasov.

Nesprávne štítnej žľazy – kaderníctvo

Pravda je, že všeobecne je ťažké nájsť dobrého kaderníka. Je to smutné. Tento problém sa stáva ešte komplikovanejším, ak trpíte nesprávnym fungovaním štítnej žľazy – celý problém to sťažuje. Napriek tomu, stojí to za vyskúšanie. Aké vlastnosti by mal mať dobrý kaderník? Dobrý kaderník chce predovšetkým svojho zákazníka a jeho vlasy spoznať, a samozrejme, má obrovské kozmetické znalosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *